تفاوت کارکردهاي فن کويل و کولرگازي


يکي از مواردي که مي‌توان اين دو را مورد مقايسه قرار داد نحوه کارکرد آن‌هاست. کولرهاي گازي به‌صورت دو تکه هستند که يک بخش در خارج از ساختمان و يک بخش آن در داخل ساختمان قرار مي‌گيرد و از آن مي‌توان براي عمل گرمايش(به‌ندرت) يا سرمايش يک بخش و يا واحد استفاده کرد.


 


اما فن کويل ها به‌صورت چندتايي عمل مي‌کنند و در بخش‌هاي مختلف ساختمان نصب مي‌گردند و به‌وسيله آب گرم و يا سردي که از دستگاه‌هايي مانند ميني چيلر ، چيلر ، بويلر يا ديگ آبگرم موتورخانه‌اي مي‌رسند به تهويه محيط مربوطه مي‌پردازند.


 


بنابراين در اولين و مهم‌ترين مقايسه فن کويل و کولرگازي به اين نتيجه مي‌رسيم که اسپليت ها (کولرهاي گازي) براي اماکن کوچک مناسب و فن کويل ها براي اماکن بزرگ و ساختمان‌هاي مسي، تجاري، اداري و … بسيار مناسب هستند.


 


مقايسه فن کويل با اسپليت


 


تفاوت فن کويل با اسپليت از ديد توان گرمايش و سرمايش آن‌ها


همان‌طور که مي‌دانيد اسپيلت ها معمولاً تنها به‌عنوان سيستمي سرمايشي مورد استفاده قرار مي‌گيرند. هرچند آن‌ها مي‌توانند در حالت گرمايشي نيز کار کنند ولي به علت مصرف برق بالاي آن‌ها، به‌صرفه نيست که از آن در گرمايش استفاده شود و به يک دستگاه مکمل گازسوز معمولاً براي زمستان نياز است. ولي فن کويل هايي که بر اساس آب سرد و گرم کار مي‌کنند، در زمستان آبگرم (آبگرم پکيج گازسوز يا بويلر موتورخانه) درون لوله‌هاي آن جريان پيدا کرده و قدرت گرمايشي برابر با قدرت سرمايشي دارند و در تابستان به آب سرد ارسالي از طرف چيلر، متصل مي‌شوند.


 


دومين تفاوت فن کويل با اسپليت در توان گرمايشي آن‌ها و نيز نياز يا عدم نياز به سيستم مکمل گرمايشي است.


 


فن کوئل ها و سيم پيچ هاي اواپراتور هر دو ماده خنک کننده را از طريق سيستم شما منتقل مي کنند. در سيستم تقسيم ، واحد فن کوئل ، که به آن سيم پيچ کندانسور نيز گفته مي شود ، در خارج قرار دارد در حالي که سيم پيچ هاي اواپراتور در داخل قرار دارند. در يک واحد پشت بام تجاري ، فن و سيم پيچ اواپراتور در همان واحد قرار دارند.


 


آيا فن کوئل ها از جريان هوايي کامل ترند؟


حداکثر گزينه ها هيچ انتخاب ديگري از فن کوئل ها از خط توليد Carrier’s AirStream complete کاملتر نيست. با وجود کمربند درايو گرفته تا واحدهاي کانال دار و تنظيمات منحصر به فرد قابل انعطاف - همه در چندين مدل و ظرفيت - واحدهاي AirStream انعطاف پذيري و در دسترس بودن استثنايي را ارائه مي دهند


 


کوره اسپليت چيست؟


کوره و پمپ حرارتي: سيستم هاي تقسيم شده با دو منبع گرما را سيستم هاي گرمايشي دوگانه سوز يا هيبريدي مي نامند. آنها براي آب و هواي بسيار سرد ايده آل هستند. پمپ گرمايي در سرماي متوسط ??گرما را تأمين مي کند.


 


واحدهاي القايي در مقابل واحدهاي فن کوئل


هر دو واحد القايي و فن کوئل در زير سقف هاي معلق نصب شده اند تا با بارهاي گرمايش و سرمايش هر کابين در يک ساختمان تجاري مطابقت داشته باشند.


 


واحدهاي القايي - به طور مستقيم به سيستم مجراي هوا متصل هستند ، واحدهاي القايي اجازه مي دهند هوا در کل فضا از طريق نازل ها جريان يابد. دماي هوا در مبدل حرارتي تنظيم مي شود و از طريق مشبک خروجي هوا مجدداً در اتاق هاي هواي اوليه تأمين مي شود. 


 


مقايسه فني


واحدهاي القايي و واحدهاي فن کوئل


با وجود واحدهاي القايي ، فشار خارجي بيشتر باعث جذب بيشتر انرژي از طريق فن هاي واحد تهويه مرکزي مي شود. علاوه بر اين ، بخشي از هواي اصلي که با بار خنک کننده مطابقت دارد بيشتر از واحدهاي فن کوئل است. مقدار هواي مورد نياز براي از بين بردن ناخالصي هاي هوا تا حد زيادي بيش از حد است و به مصرف انرژي آسيب مي رساند.


 


فن کوئل ها با خنک کننده مرطوب اغلب در سيستم هاي HVAC براي سازگار سازي فضاهايي مانند اتاق هاي هتل استفاده مي شوند. فن کوئل ها با استفاده از فن ، خروجي خنک کننده و گرماي بيشتري توليد مي کنند و در نتيجه واحدهاي فن کوئل به فضاي کمتري احتياج دارند. امروزه مردم در دفاتر خود کابين هاي کوچکتري مي سازند. فن کويل ها به طور مشخص در اتاق هاي کوچکتر سودمند هستند.


 


تفاوت فن کويل با اسپليت از ديد مصرف برق و گاز


همان‌طور که مي‌دانيد هم يونيت‌هاي داخلي و هم يونيت‌هاي خارجي کولرهاي گازي، فقط مصرف برق دارند و مصرف برق آن‌ها نيز بالا و قابل ملاحظه است. ولي يونيت‌هاي داخلي فن کويل ها همواره با انرژي برق و يونيت‌هاي خارجي آن با شکل‌هاي مختلفي از انرژي کار مي‌کنند. براي مثال چيلر و ميني چيلر که وظيفه سرد کردن آب و ارسال آن به فن کويل ها را بر عهده دارند، با برق و بويلر و پکيج گازسوز که وظيفه گرم کردن آب را بر عهده دارند، با گاز شهري کار مي‌کند.


 


مصرف برق اين سيستم‌ها نسبت به اسپليت ها به علت‌هاي مختلف کمتر است و با مديريتي مرکزي مي‌توان به‌اندازه نياز ساختمان، هواي سرد و گرم را در ساختمان توزيع نمود و به علت کاربرد انواع تکنولوژي‌ها در آن‌ها، راندمان اين سيستم‌ها بسيار بالا است.


 


بنابراين سومين مقايسه فن کويل و کولرگازي در نوع انرژي مصرفي و ميزان مصرف آن‌ها است.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها


Kpop world David AkhbarSanatMusighi یادداشت هایی پیرامون مهندسی نرم افزار Tim زاور زیست آزما لوازم خانگی مرکز فرهنگی جهادی کوثر(س) علوم شناختی Sean